×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 18 خبر
تراز تجاری کیش مثبت است

“مهدی ذوقی” در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به انتشار خبری مبنی صفر بودن صادرات منطقه آزاد کیش افزود: اگر صادرات و امور ارزآور را از یکسو و واردات و امور ارزبر را از سوی دیگر در نظر بگیریم، تراز تجاری منطقه آزاد کیش مثبت است.

وی گفت: در سرزمین اصلی، تشریفات و اطلاعات واردات و صادرات از طریق سامانه‌ گمرک جمهورز اسلامی موسوم به «epl» انجام و مدیریت می‌شود، اما این سامانه تاکنون در منطقه آزاد کیش اجرا نشده و بر این اساس محاسبات مربوط به تراز تجاری از آن سامانه نیز درست نبوده و مرجع اصلی محاسبه تراز ارزآوری و یا خروج ارز مترتب بر بازرگانی کالا، سامانه گمرک آنلاین کیش است.

ذوقی با بیان اینکه حسب قوانین و ضوابط موضوعه مناطق آزاد تجاری – صنعتی، مفهوم واردات و صادرات بین این منطقه از یکسو و دیگر کشورهای خارجی، سایر مناطق و یا سرزمین اصلی از سوی دیگر اطلاق می‌شود، توضیح داد: بر اساس آمارهای موجود نزدیک‌به نیمی از واردات منطقه آزاد کیش برای مصارف داخلی جزیره اعم از کیشوندان و گردشگران این منطقه انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: بر اساس آمارهای مستند و متقن موجود، صادرات و ارزآوری کیش بیش از واردات است.

به گزارش ایرنا، بر اساس آمارهای موجود تراز تجاری منطقه آزاد تجاری از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه مثبت ۱۲۸ میلیون دلار است.

خط اقتصادی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.