×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 23 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش محمد زیدی بناروانی خبرنگار پایگاه خبری خط اقتصادی ، اصطلاح نوشابه غیرالکلی معمولاً به نوشیدنی‌های طعم‌دار، کربناتی و فاقد الکل اطلاق و نوشابه‌های کالری‌دار (مانند شکر و شربت فروکتوز) و شیرین کننده‌های کالری‌دار (مانند اسپرانتو و ساکرالوز) را شامل می‌شود.

نوشابه به ویژه در تابستان در میان جوانان بسیار محبوب است، مضرترین اثر مصرف نوشیدنی غیرالکلی این است که شکر موجود در آن‌ها موجب چاقی، پوسیدگی دندان‌ها و ضعف استخوان‌ها می‌شود. نوشیدنی‌های غیرالکلی در سطح جهان محبوبیت فراوانی دارد. در این مطلب ۱۰ کشوری که بیشترین میزان مصرف نوشیدنی به ازای هر مصرف‌کننده (فرد) را دارند را به شما معرفی می‌کنیم.

۱۰ بولیوی

به دلیل بالا رفتن سطح درآمد مردم بولیوی مصرف نوشابه در این کشور افزایش یافته است و هر نفر به طور متوسط سالانه ۸۹ لیتر نوشابه مصرف می‌کند. چون این کشور یکی از مراکز اصلی تولید شکر در دنیاست، شرکت‌های تولیدکننده نوشابه از این فرصت بیشترین استفاده را می‌کنند. کوکاکولا که بیشترین میزان خریدار را در بولیوی دارد، جوانان این کشور را هدف گرفته است. البته دولت محدودیت‌هایی برای این کار اعمال می‌کند.

 9- عربستان سعودی

میزان متوسط مصرف نوشابه در عربستان سعودی نیز ۸۹ لیتر به ازای هر نفر است. دلیل اصلی این میزان مصرف؛ فروش بالا در بازار این کشور و دلیل مهم دیگر وضعیت آب و هوایی گرم و خشک آن  و محدودیت مصرف نوشیدنی‌های الکلی در عربستان است. افزایش بیش از اندازه مصرف نوشابه سبب شده است که دولت از شرکت‌های کوکاکولا و پپسی بخواهد روی بسته‌بندی‌های محصولات ارسالی به این کشور، برچسب اخطاری مبنی بر ضرورت خودداری از مصرف بیش از حد نوشابه و توجه به حفظ سلامتی بزنند.

۸ نروژ

در واقع مصرف نوشیدنی غیر الکلی در میان مردم نروژ در سال‌‌های اخیر افزایش قابل توجهی یافته است و گزارش‌ها حاکی از افزایش مشکلات جسمی مردم بر اثر مصرف بی‌‌رویه نوشابه است. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان متوسط مصرف نوشابه در نروژ ۹۸ لیتر به ازای هر نفر است که این میزان در سطح جهان رقم بالایی به شمار می‌رود.

نوشیدنی‌های گازدار فراوانی در این کشور وجود دارد که در راس آن‌ها تولیدات کوکا و پپسی دیده می‌شود.

۷ آلمان

براساس گزارش‌های یورو مانیتور میزان مصرف سالانه نوشیدنی در آلمان نیز ۹۸ لیتر به ازای هر نفر است. این گزارش‌‌ها حاکی است که مردم آلمان در سال‌های اخیر گرایش بیشتری به نوشابه‌های گازدار پیدا کرده‌اند. نوشابه‌های کافئین‌دار نیز در آلمان بازار پررونقی دارد و موجب افزایش فروش شرکت‌های تولید کننده این محصولات شده است. محصولات برندهایی مانند فانتا، اسپرایت، دلتا، مزومیکس و کوکاکولا در این کشور به فروش می‌رسد. پیش‌بینی‌ می‌شود که به دلیل محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت و افزایش سن جمعیت این کشور، میزان مصرف نوشابه در آلمان در سال‌های آتی کاهش یابد.

۶- بلژیک

مردم بلژیک در سال‌های اخیر به دلیل سبک زندگی مدرن خود میزان بیشتری نوشابه مصرف می‌کنند و این میزان به ۱۰۹ لیتر به ازای هر نفر می‌رسد. به همین دلیل مشکلات جسمی زیادی مانند چاقی و بیماری‌های عروقی در میان مردم افزایش یافته است. البته شرکت‌های سازنده، نوشیدنی‌های گازدار را با شکر کمتری تولید می‌کنند و دولت مالیات بیشتری بر محصولات نوشیدنی وضع کرده است.

۵ اروگوئه

بازار اروگوئه در سال‌های اخیر با افزایش میزان فروش محصولات نوشیدنی همراه بوده است و هر نفر حدود ۱۱۳ لیتر نوشابه در سال مصرف می‌کند که در مقایسه با سال‌های قبل به طور چشمگیری افزایش نشان می‌دهد. به دلیل تثبیت وضعیت اقتصادی در این کشور مردم تمایل بیشتری به مصرف نوشابه پیدا کرده‌اند. البته مشکلات جسمی آنان نیز افزایش یافته است.

۴ مکزیک

مکزیک یکی از کشورهای پیشرو در مصرف نوشابه در سطح جهان است؛ و رتبه چهارم جهان را از این حیث به خود اختصاص داده است. این کشور یکی از کشورهایی است که مردمش بالاترین میزان مصرف نوشابه را دارند و هر نفر سالانه ۱۳۷ لیتر نوشابه مصرف می‌کند.

هر چند مصرف نوشابه در مکزیک به مرز هشدار رسیده است ولی در مردم علاقه‌ای به کمتر خوردن نوشابه به چشم نمی‌خورد. به همین دلیل و با توجه به بیماری‌های ناشی از مصرف بیش از اندازه نوشابه، دولت مالیات‌های سنگین برای آن وضع کرده و امیدوار است موجب کاهش مصرف شود.

۳ شیلی

گزارش شده است که مردم شیلی نیز در سطح جهان یکی از ملت‌هایی هستند که بیش از حد نوشابه مصرف می‌کنند. یک گزارش بین‌المللی حاکی است که مردم شیلی سالانه ۱۴۱ لیتر نوشابه به ازای هر نفر مصرف می‌کنند که بسیار بالاتر از سطح متوسط مصرف در جهان است. دلیل اصلی این حد غیرمتعارف از مصرف نوشیدنی در شیلی، سبک زندگی خوب، ثبات اقتصادی و نرخ اندک بیکاری در این کشور است.

۲ ایالات متحده آمریکا

مردم آمریکا به دلیل درآمد بالا و سبک زندگی مدرن خود  یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان نوشابه در جهان هستند. و هر نفر سالانه به طور متوسط ۱۵۴ لیتر نوشابه مصرف می‌کند. این وضعیت سلامتی بسیاری از مردم را به مخاطره انداخته و حتی وضع مالیات‌های سنگین نیز مانع مصرف مردم نشده و این طرح با شکست مواجه شده است. گزارش شده است که در آمریکا هر روز از هر پنج نفر یک نفر نوشابه مصرف می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مردم این کشور نیز از بیماری مختلفی مانند دیابت، چاقی، مشکلات دندان و یا ترکیبی از انواع این بیماری‌ها رنج می‌برند.

۱ آرژانتین

ذائقه خوردن نوشابه در میان آرژانتینی‌ها بسیار بالا و ‌آن‌ها در راس مصرف کنندگان جهان قرار دارد. آرژانتینی‌ها به طور متوسط هر نفر سالانه ۱۵۵ لیتر نوشابه مصرف می‌کند. نوشیدنی‌های غیرالکلی عموماً به دلیل درآمد بالای مردم و شرایط گرم آب و هوایی متقاضیان زیادی دارد. مصرف بیش از اندازه نوشیدنی غیرالکلی مسئولان بهداشت این کشور را نگران کرده و مردم هر روز برای بیمار شدن، مستعدتر شده‌اند. البته از این نظر به مردم مکزیک نمی‌رسند؛ ولی خیلی هم با شرایط آن‌ها فاصله ندارند.

منبع: world atlas

خط اقتصادی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.